Co to właściwie jest i jak ją praktykować?
Czy kiedykolwiek słyszałeś o permakulturze? Jeśli nie, to artykuł dla ciebie. Jeśli słyszałeś, to tym bardziej.
To koncepcja, która zdobywa coraz większą popularność, szczególnie w miastach.
Permakultura to projektowanie zrównoważonych systemów, które naśladują ekosystemy naturalne. Jej celem jest stworzenie samowystarczalnych i harmonijnych środowisk, które wspierają zarówno ludzi, jak i naturę. Permakultura opiera się na trzech głównych zasadach: trosce o ziemię, trosce o ludzi i sprawiedliwym podziale zasobów.
Trzy filary permakultury
Troska o ziemię to absolutny fundament permakultury. Oznacza dbanie o glebę, wodę i rośliny w sposób jak najmniej szkodliwy dla środowiska. W praktyce oznacza to unikanie chemikaliów, stosowanie naturalnych metod uprawy i dbanie o bioróżnorodność.
Permakultura to także troska o ludzi. Chodzi o tworzenie społeczności, które wspierają się nawzajem, dzielą się zasobami i wiedzą. Może to przybrać formę organizowania ogrodów społecznych, wymiany plonów czy wspólnych projektów edukacyjnych.
Według mnie, sprawiedliwy podział to zasada, która promuje równość. Chodzi o to, aby zasoby były dostępne dla wszystkich, a nadwyżki były dzielone. W miejskim środowisku to np. dzielenie się nadmiarem plonów z sąsiadami lub lokalnymi organizacjami charytatywnymi.
Jak praktykować permakulturę w mieście?
Mam nadzieję, że udało mi się zgrabnie i jasno przedstawić, o co chodzi w permakulturze. Być może kultywujesz ją już od dawna, ale nie wiedziałe/aś, że tak to się właśnie nazywa. Od tego jestem, chętnie rzucę światło na każdy rolniczy temat 🙂