Strona główna Strzałka Blog Strzałka Zasady permakultury w miejskim ś...
20/08/2024
Zasady permakultury w miejskim środowisku
Miniatura artykulu

Co to właściwie jest i jak ją praktykować?

Czy kiedykolwiek słyszałeś o permakulturze? Jeśli nie, to artykuł dla ciebie. Jeśli słyszałeś, to tym bardziej.

To koncepcja, która zdobywa coraz większą popularność, szczególnie w miastach.

Permakultura to projektowanie zrównoważonych systemów, które naśladują ekosystemy naturalne. Jej celem jest stworzenie samowystarczalnych i harmonijnych środowisk, które wspierają zarówno ludzi, jak i naturę. Permakultura opiera się na trzech głównych zasadach: trosce o ziemię, trosce o ludzi i sprawiedliwym podziale zasobów.

Trzy filary permakultury

Troska o ziemię to absolutny fundament permakultury. Oznacza dbanie o glebę, wodę i rośliny w sposób jak najmniej szkodliwy dla środowiska. W praktyce oznacza to unikanie chemikaliów, stosowanie naturalnych metod uprawy i dbanie o bioróżnorodność.

Permakultura to także troska o ludzi. Chodzi o tworzenie społeczności, które wspierają się nawzajem, dzielą się zasobami i wiedzą. Może to przybrać formę organizowania ogrodów społecznych, wymiany plonów czy wspólnych projektów edukacyjnych.

Według mnie, sprawiedliwy podział to zasada, która promuje równość. Chodzi o to, aby zasoby były dostępne dla wszystkich, a nadwyżki były dzielone. W miejskim środowisku to np. dzielenie się nadmiarem plonów z sąsiadami lub lokalnymi organizacjami charytatywnymi.

Jak praktykować permakulturę w mieście?

  1. Małe kroki, wielkie zmiany. Jak to mówią amerykanie „step by step”. Nie musisz od razu przekształcać całego podwórka. Możesz zacząć od kilku doniczek na balkonie czy małego ogródka na parapecie. Ważne, aby stopniowo wprowadzać zmiany i obserwować, jak reaguje na nie Twoje otoczenie.
  2. Wybór odpowiednich roślin. Decyduj się na rośliny, które dobrze radzą sobie w miejskich warunkach. Idealne będą zioła, warzywa i owoce, które nie wymagają dużo miejsca. Pamiętaj także o roślinach, które wspierają bioróżnorodność, takich jak kwiaty przyciągające owady zapylające. Pszczoły i ich kumple będa ci bardzo wdzięczni!
  3. Kompostowanie. Wiem, że wiele osób się tego obawia – a że to nieprzyjemny zapach, a że będą latać muchy. Nic z tych rzeczy. Odpowiednie kompostowanie to zero zapachu psującego się jedzenia. Możesz zacząć od prostego kompostownika w ogrodzie lub specjalnej skrzynki na balkonie. Kompostowanie odpadów organicznych pomaga zmniejszyć ilość odpadów trafiających na wysypiska i dostarcza cennego nawozu dla Twoich roślin.
  4. Zbieranie deszczówki. Tak mało dziś praktykowane na poziomie jednostek i organizacji – wielka strata! To jeden z najłatwiejszych sposobów na praktykowanie permakultury w mieście. Deszczówka jest idealna do podlewania roślin i pomaga oszczędzać wodę. Możesz zainstalować proste systemy zbierania deszczówki, które nie wymagają dużych nakładów finansowych.

Mam nadzieję, że udało mi się zgrabnie i jasno przedstawić, o co chodzi w permakulturze. Być może kultywujesz ją już od dawna, ale nie wiedziałe/aś, że tak to się właśnie nazywa. Od tego jestem, chętnie rzucę światło na każdy rolniczy temat 🙂

O mnie
O mnie
Nazywam się Magda Urbaniak i z miasta przeniosłam moje serce na wieś. Z miłośniczki miejskiego życia stałam się ambasadorką polskiej wsi. Tworząc program „Agromania” realizuję swoją pasję do rolnictwa. Rusz ze mną w podróż pełną nowych technologii, społecznych zmian oraz codziennej bliskości natury.
Blog
Najnowsze wpisy
Miniatura
13/11/2024
Miejskie ogrodnictwo – mocny argument dla zdrowia
Czytaj więcej Strzałka
Miniatura
05/11/2024
Edukacja rolnicza: korzyści dla całego społeczeństwa
Czytaj więcej Strzałka
Miniatura
28/10/2024
Proste sposoby na własne dżemy i konserwy zrobią z ciebie mistrza domowych przetworów
Czytaj więcej Strzałka
Miniatura
23/10/2024
Zieloni strażnicy czystego powietrza: Jakie rośliny wybrać do domu?
Czytaj więcej Strzałka