Strona główna Strzałka Blog Strzałka Poznajcie gościa, który ma 20 ci...
12/01/2021
Poznajcie gościa, który ma 20 ciągników. W domu.
Miniatura artykulu

Ha! Taki zawadiacki tytuł, ale zgodny z prawdą. Przemek posiada 20 ciągników rolniczych a wszystkich modeli w sumie 80. Skala: 1:32. Ale przecież jak najbardziej się liczy!

Magda: Masz całe mnóstwo ciągników – różne marki i modele. Pozazdrościć mógłby niejeden rolnik z tym, że najwyższy ciągnik ma (popraw jeśli źle szacuję) 30 cm. Od jak dawna kolekcjonujesz ciągniki?

Przemek Piecuch: Mój największy traktor ma 12 cm wysokości i 24 cm długości. To Claas Xerion, w skali 1:32 .
Modelarstwem zacząłem interesować się około 10 lat temu . W przeciągu tych lat widzę, jak dużo się zmieniło jeśli chodzi o modele rolnicze. Traktory, kombajny i inne maszyny robione są coraz bardziej szczegółowo .

Zaczynałem od kolekcjonowania modeli głównie firm takich jak Universal Hobbies czy Siku. W ciągu dekady w mojej kolekcji zrobiło się bardzo kolorowo, a to za sprawą marek takich jak Fendt, Massey Fergusson czy John Deere. Dziś mam to już bardziej usystematyzowane – głównie zbieram modele Claas’a.

1

 

Magda: Kolekcja stale się powiększa. Czy trudno zdobyć kolejne modele? Gdzie najczęściej je znajdujesz?
Przemek: Jest z tym z roku na rok coraz lepiej.  Można je dostać w sklepach internetowych bądź zamawiając u Dilerów, którzy coraz częściej  mają takie gadżety w swej ofercie . Osobiście zakupy robię we wspomnianych już sklepach internetowych bądź na targach. Szczególnie na Agro Show – stamtąd nigdy nie wracam z pustymi rękoma. Istnieje też możliwość wymiany wśród znajomych, na przykład na forach o tematyce agro modelarskiej.

Magda: Zajmujesz się tylko kolekcjonowaniem, czy też „tuningiem” zdobyczy?

Przemek: Modele są coraz bardziej szczegółowo robione, przez co zdecydowanie mniej czasu poświęcam, aby coś przy nich poprawić. Jednak zdarza się, że trafia się traktor z firmy Siku, a w takich minusem są imitacje TUZ-ów (przednie i tylne zaczepy). Wtedy biorę taki sprzęt na swój warsztat i dorabiam mu autentycznie wyglądające szczegóły.

4 8

 

Magda: Znasz się na małych modelach, masz ogólną wiedzę o maszynach. Skąd pasja, czy masz powiązania z rolnictwem?
Przemek: Od kiedy tylko pamiętam interesowała mnie technika rolnicza.Malownicza okolica, wokoło pola i wszelakie sprzęty po nich jeżdżące wzbudzają moje  zainteresowanie do dziś. Jednak sam nie mam żadnych powiązań z rolnictwem, nie posiadam gospodarstwa.Więc stąd wzięło się moje hobby –  mogę mieć te wspaniale maszyny chociaż w skali 1:32.

Magda: Masz do nich wszystkich duży sentyment, ale które modele z Twojej są wg Ciebie najlepsze? Jakie jeszcze planujesz zdobyć?

Przemek: W mojej kolekcji znajduje sie obecnie około 80 modeli, z których większość stanowią modele Claas’a. Do najlepszych mogę zaliczyć model kombajnu Claas Lexion 780 z hederem V-1050. To dlatego, że został zrobiony przeze mnie sam, jeszcze zanim firma Wiking wypuściła na rynek taki model. Jeśli zaś chodzi o firmy które zajmują się produkcją modeli w pełnym zakresie, uważam że te, które ostatnimi laty znacznie się wybiły to Wiking, Universal Hobbies czy USK Scalemodels i ROS . W najbliższym czasie planuje jeszcze powiększyć swa kolekcje o dwa nowe modele: Claas Atosa 320 i Claasa Ariona 460.

6

Magda: Czy gdzieś można zobaczyć Twoją kolekcję, czy raczej trzymasz modele bezpiecznie w domu?

Kolekcje swoich modeli trzymam w domu. Po części w gablocie i na meblach gdzie godnie się prezentują. Z czasem mam zamiar zrobić makietę na której możliwe będzie odtworzenie w miniaturze zarysu realnych warunków w jakich pracują maszyny w skali 1:1. Obecnie wiec jedynie można oglądać moją kolekcję na zdjęciach w Internecie lub bezpośrednio u mnie 🙂

Magda: I na koniec pytanie: czy chciałbyś mieć ciągnik w skali 1:1?

Przemek:  Czy chciałbym mieć ciągnik w skali 1:1? Myślę, że idealnie uzupełniłby moją kolekcję. Obecnie w traktorach jest stosowana taka technika i taka i stylistyka, że nawet gdybym mial tylko jeździć takim traktorem to byłaby to czysta przyjemność.

5

O mnie
O mnie
Nazywam się Magda Urbaniak i z miasta przeniosłam moje serce na wieś. Z miłośniczki miejskiego życia stałam się ambasadorką polskiej wsi. Tworząc program „Agromania” realizuję swoją pasję do rolnictwa. Rusz ze mną w podróż pełną nowych technologii, społecznych zmian oraz codziennej bliskości natury.
Blog
Najnowsze wpisy
Miniatura
17/07/2024
Jak domowa uprawa warzyw wpływa na zdrowie psychiczne?
Czytaj więcej Strzałka
Miniatura
10/07/2024
Przepisy na zdrowe i pyszne sałatki z własnych upraw
Czytaj więcej Strzałka
Miniatura
09/07/2024
Hit: Domowy ketchup z własnych pomidorów
Czytaj więcej Strzałka
Miniatura
08/07/2024
Dlaczego warto uczyć dzieci o rolnictwie?
Czytaj więcej Strzałka