Dla jednych oczywiste, dla innych czarna magia. Jak wygląda przykładowy dzień rolnika? Miastowi, uczcie się.
Miasto , miasteczko, praca w biurze czy w terenie, a może szkoła? Dzień mieszczucha jest zróżnicowany, ale jego plan biorąc pod uwagę wiek i zawód, raczej łatwy do przewidzenia. Rozmawiam z ludźmi mieszkającymi w mniejszych i większych miejscowościach i zdecydowana większość nie ma za to pojęcia, jak wygląda dzień rolnika. Szkoda, że jest tak mało źródeł o tym edukujących. Od czego jednak jest TRACTORmania, prawda? Spieszę z wyjaśnieniami. Plan poniżej jest ogólny, mający dać pogląd. A rolników w razie czego, proszę o komentarze. Chętnie dowiem się, jak to konkretnie wygląda u Was. 🙂
Chyba że…
W trosce o pszczoły, zabronione jest robienie oprysków w ciągnu dnia. I w takim przypadku, praca przedłuża się do nocy. Teraz maszyny mają lepsze oświetlenie i przebiega to sprawniej, ale nie zawsze tak było. Nie można przegapić terminu oprysków tak, jak nie można ryzykować wytłuczenia pszół w obrębie dziesiątek kilometrów. Pozostaje zakasać rękawy, wypić mocną kawę i ruszać z robotą po zmierzchu.
Lub
O tu, całodniowa agenda wygląda jeszcze lepiej. Hodowla to przede wszystkim dyżur 24 godziny na dobę. Zwierzęta nie będą czekały z wydaniem na małych świat czy chorobą na moment, kiedy będziesz mieć wolną chwilę. Poza tym chcą jeść. Codziennie, regularnie. Zatem jak łatwo się domyślić, urlop to pojęcie abstrakcyjne. Pobudka o świcie to norma. Przecież ktoś czeka na śniadanie. Nie ma, że boli, że pada, że się nie chce. Wstajesz i działasz.
Albo
Święto. Okres najgorętszych (dosłownie) prac i najlepszy czas. Wyczekiwany przez cały rok. Żniwa to ukoronowanie miesięcy ciężkiej pracy w gospodarstwie. Mały dodatek – to ukoronowanie trwa kilka tygodni i jest naprawdę ciężką pracą. Rolnik w tym czasie praktycznie nie opuszcza kabiny ciągnika czy kombajnu. Praca trwa kilkanaście godzin na dobę, ale jest warta każdej minuty. Nie jest lekko, ale jest pięknie. Jak to w rolnictwie.
A jak wygląda Twój dzień? Podziel się nim w komentarzu! 🙂
PS Dziękuję Patrykowi i Sławkowi za pomoc przy tworzeniu tego planu. Wasza pomoc jest nieoceniona. :)