Wiem i zawsze podkreślam nieświadomym – praca rolnika to pasmo wyzwań niemal na każdym polu. Dosłownie i w przenośni. Nie brakuje tu walki z siłami przyrody i… ekonomii. Już dawno odkryto, że razem można zdecydowanie więcej. A ile można w grupie zarządzanej przez platformę internetową?
O tym, że trzeba dbać o plony zanim zostaną zasiane aż do żniw, nie trzeba nikomu tłumaczyć. Rolnicy muszą jednak zmierzyć się nie tylko z dbaniem o uprawy i hodowlę. Dochodzi do tego deprymująca niestabilność cen, trudność z oszacowaniem wpływów i walka z nigdy nie zasypiającą konkurencją. Choć nie są to zadania łatwe, istnieje sposób, aby im zaradzić.
W (nowoczesnej) grupie siła
Aby lepiej radzić sobie w kwestii zarządzania zasobami, rolnicy coraz chętniej zrzeszają się w grupy producenckie. To pozytywne zjawisko – efektywność gospodarowania i konkurencyjność rośnie. Pojawia się jednak kolejne pytanie: jak sprawnie zarządzać taką grupą? Trzeba przecież przekazać dane wszystkim (w tym samym czasie), móc podzielić się doświadczeniem i odpowiednio rozliczyć. Ale! Tam gdzie jest potrzeba, tam szybko znajdzie się na nią sposób. W końcu jesteśmy w Polsce, a dokładnie – w Wielkopolsce. Właśnie tam powstał system AGREGO, który mówiąc najprościej, znacznie ułatwia życie grupom producenckim i zwiększa ich efektywność działania- w Polsce i na świecie.
Koordynacja, komunikacja, zysk
Zanim przejdę do funkcyjności, powiem Wam, czym jest AGREGO. To platforma, która umożliwia gromadzenie wszystkich danych w jednym miejscu. Pozwala na ich szybką analizę, a w efekcie usprawnia cały proces zarządzania grupą. To jednak nie koniec użytecznych cech. AGREGO pozwala organizować zakupy grupowe, planować i obliczać rentowność produkcji oraz automatycznie tworzyć niezbędne dokumenty (np. pod kątem PROW).
Jedną z najważniejszych zalet AGREGO jest koordynacja komunikacji i wymiany danych pomiędzy różnymi podmiotami i partnerami z otoczenia rolnictwa: członkami grupy, liderami i doradcami rolnymi. W jednym miejscu użytkownicy mają dostęp do narzędzi dających „zagregowany” obraz na produkcję i usprawniających zarządzanie i współpracę. Ważnym elementem jest też specjalny moduł Partner dla doradców rolnych. Daje on możliwość importu, gromadzenia, koordynowania, czy porównywania danych.
Roman Grzesiak, koordynator projektu AGREGO
Twórcy AGREGO wychodzą naprzeciw nowoczesnym rolnikom. Platformę można obsługiwać z poziomu przeglądarki internetowej. Możecie spokojnie korzystać z niej także przez urządzenia mobilne czy przechowywać dane w chmurze.
Grunt to rozwój
Platforma powstała dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych. Możecie sprawdzić ją na stronie www.agrego.com.pl. W przyszłości twórcy systemu planują rozszerzenie go o dodatkowe funkcje. Część z nich jest już zaprojektowana, w fazie tworzenia. Autorzy AGREGO przewidzieli także możliwość wprowadzania nowych rozwiązań, które zgłaszane są przez samych użytkowników. AGREGO jest częścią szerszego projektu www.agro-grupa.pl, z którego adresu również istnieje dostęp do systemu.
Już teraz warto chwalić różne przykłady współpracy i wykorzystania nowoczesnych technologii przez rolników. Wszystko po to, by motywować do wspólnego działania pozostałych.
Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL