Marzec jak to marzec, pozwolił na lekkie odbicie rynku. Z jednej strony to dobrze – sezonowość tchnie w niego nieco optymizmu. Z drugiej strony jest to tchnienie, a nie podmuch w sprzedażowe żagle producentów.
W marcu sprzedano 932 sztuk nowych ciągników rolnczych, czyli aż o 65 proc. więcej niż w lutym (źródło: agencja Martin&Jacob). Od początku roku sprzedano w sumie 1970 maszyn. Dobrze? Jeśli spojrzymy na marzec 2015 zobaczymy, że wtedy sprzedano 1315 maszyn, zaś dwa lata wstecz (rekordowy 2014) aż 1602. W kontekście tych wyników, obecna sytuacja jest po prostu słaba. Wiadomo już, że rynek nie odbije już na tyle, aby mógł równać się z poprzednimi latami. Przeciągający się brak dopłat odciska swoje tętno na wynikach sprzedaży. W anno domini 2016 na pewno nie przyniosą one satysfakcji ani producentom (liczących na powiększanie się rynku), ani rolnikom (potrzebującym nowego sprzętu). Komu mimo wszystko udaje się zachować miano najlepiej sprzedające się marki?
Lider na niebiesko
Na pozycję lidera powróciła marka New Holland. W marcu zarejestrowano 151 ciągników tego producenta, co jest wynikiem o 70 proc. lepszym niż ten osiągnięty w lutym i o 33 proc. gorszym w porównaniu z analogicznym okresem roku 2015. Na miejscu drugim ze 145 szt. na koncie ulokował się John Deere. Dla producenta ciągników spod znaku jelenia taki wynik oznacza blisko 120 proc. wzrost liczby rejestracji w stosunku do ubiegłego miesiąca i 34 proc. spadek, jeśli weźmiemy pod uwagę dane sprzed dwunastu miesięcy. Podium zamyka Zetor. Czeski producent zarejestrował w marcu 142 nowe ciągniki (o 53 proc. więcej niż w lutym i niecały 1 proc. mniej niż w marcu 2015 r.). Tuż za podium ulokowała się marka Kubota. Sprzedano bowiem 132 traktory japońskiego producenta.
Major 80 nie słabnie
Nieprzerwanie najchętniej kupowanym modelem pozostaje Zetor Major 80. W marcu zarejestrowano 47 szt. popularnego Majora, czyli o 4 więcej niż przed rokiem i o 21 więcej niż w lutym br. Na miejscu drugim ulokował się New Holland TD 5.85. W sumie 33 nabywców zdecydowało się na zakup tego konkretnego ciągniki – o 18 więcej niż przed rokiem. Trzecie miejsce i 27 rejestracji to wynik Zetora Proxima 90. W porównaniu z danymi z analogicznego okresu ubiegłego roku zarejestrowano o 5 Proxim 90 więcej.