Strona główna Strzałka Blog Strzałka Sejf w gospodarstwie: czy warto?...
03/07/2019
Sejf w gospodarstwie: czy warto? Korzyści, warunki i koszty.
Miniatura artykulu

Zobaczcie, czym trzeba się kierować, żeby dobrze zainwestować. 

Ostatnio mówiłam Wam tutaj o potrzebie i możliwościach zabezpieczenia cennych rzeczy w domu. Temat jest ważny, dlatego postanowiłam powiedzieć o nim szerzej. Czy sejfy na pewno są dobrym rozwiązaniem w gospodarstwie, jak wybrać właściwy, gdzie go montować i jakie niesie to za sobą koszty – na te pytania odpowie ekspert z firmy Hartmann Tresore.

Czy Pana zdaniem rolnik potrzebuje sejfu?

 

Sejfu potrzebuje każdy, kto obawia się o bezpieczeństwo ważnych dla siebie przedmiotów. Rolnicy pod tym względem są wyjątkowo narażeni, ponieważ jest to grupa zawodowa zdecydowanie częściej niż inne obracająca gotówką. Ponadto, z uwagi na silne powiązanie z unijnymi dopłatami, przetrzymują w domu sporo ważnej dokumentacji, której utrata, np. w pożarze, stanowić może poważny problem.

 

Czego nie można, bo zabranie tego prawo, trzymać w sejfie?

 

Prawo reguluje limity gotówki, które można w sejfie przechowywać, mówi o tym Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych, stąd możemy powiedzieć, że prawo nie pozwala na przechowywania więcej, niż zgodnie z tym dokumentem przewiduje dana klasa sejfu. Jest jedna rzecz, której w sejfie trzymać nie wolno pod żadnym pozorem, choć prawo o tym nie wspomina – to klucz do tego sejfu.

 

Myśląc o sejfie do, nazwijmy to – użytku domowego, wyobrażam sobie przedmiot o wymiarach maksymalnie 100 na 70 cm. Kiedy rozmawialiśmy wcześniej, wspomniał Pan, że rozmiary są różne. Można nawet mieć osobne pomieszczenie tylko na wielki sejf.

 

Tak, rozmiary sejfów są różne, od kilkudziesięciu cm wysokości po skarbiec, który jest de facto sejfem. Klient decyduje ile potrzebuje miejsca na wartościowe dla siebie przedmioty i w jak zaaranżować obecność sejfu w domu. Najbardziej popularne serie mają po kilkadziesiąt wersji rozmiarowych, by zapewnić jak najszerszy wybór, a w wyjątkowych sytuacjach wykonać można sejf na wymiar wskazany przez klienta.

Kompaktowy model sejfu D-109-03 marki Hartmann Tresore.

 

Wiemy, że wymiary sejfów są różne. Każdy może dostosować je do swoich potrzeb. Jakie rozwiązanie proponowałby pan do mieszkania 60, 80-metrowego? Czy jest różnica czy umieścimy go w domu czy w mieszkaniu?

 

Rozmiar sejfu w większym stopniu zależy od potrzeb klienta niż od metrażu. Zwracamy zawsze uwagę na masę sejfu – im ta jest większa, tym co do zasady mniejsze ryzyko, że sejf zostanie wyniesiony przez włamywacza. Dom wolnostojący, zwłaszcza kilkukondygnacyjny, daje większe możliwości w znalezieniu dogodnego miejsca, ale znamy przypadki, w których nawet w niewielkim mieszkaniu, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza, instalowane są duże, 2-metrowe sejfy ognioodporne służące do przechowywania dokumentów firmowych.

 

Jakimi wskaźnikami czy parametrami powinniśmy się kierować i jakie wziąć pod uwagę podczas wyboru właściwego sejfu dla nas?

 

Sejfy definiowane są przez dwa czynniki – klasę bezpieczeństwa antywłamaniowego i ognioodporność. Pierwszy z nich może wynikać wprost z przewidywanej wartości przedmiotów deponowanych w sejfie, im klasa wyższa, tym więcej można tam przechowywać. Drugi pozwala na zabezpieczenie kompleksowe nie tylko przed włamaniem, ale i pożarem, który statystycznie stanowi większe zagrożenie od włamywacza. Z powyższych wynikają takie cechy sejfów jak masa, rozmiar zewnętrzny i pojemność wewnętrza. Na koniec pozostaje oczywiście walor wizualny. Sejf kupuje się na długie lata i wielu klientów docenia, jeśli zainstalowany w domu sejf jest nie tylko bezpieczny, ale i estetyczny.

 

Są różne sposoby na zabezpieczenie sejfu. Skąd mam wiedzieć, który jest dla mnie najlepszy?

 

Jednym sprawdzonym sposobem na zabezpieczenie sejfu jako takiego jest zakotwienie go do elementu konstrukcyjnego budynku, podłogi lub ściany. Ważne jest by sejf został osadzony zgodnie ze sztuką, ponieważ najkorzystniej z punktu widzenia włamywacza byłoby wynieść sejf w bezpieczne miejsce by tam, bez presji czasu, podjąć próbę otwarcia.

 

Jaką mamy pewność, że ten sejf bezpiecznie przechowa nasze skarby? Czy można go ukryć z ogólnego widoku, zabudować w meblach?

 

Istnieje przekonanie, że sejf wmurowany  w ścianę, przykryty obrazem, lub schowany w trudno dostępnym miejsce zapewni jego bezpieczeństwo. Nic bardziej mylnego. Przestępca, który podejmuje ryzyko włamania, z pewnością sejf znajdzie. Dlatego kluczowe jest by sejf stawił pierwszy opór na miejscu, posiadał na tyle mocny, wielościenny pancerz, by z marszu nie udało się go sforsować, i był na tyle ciężki by bez specjalistycznego sprzętu nie dało się go wynieść. Zabudowa meblowa to już kwestia aranżacji pomieszczenia, na bezpieczeństwo wpływu większego nie ma.

 

Jak długo czeka się na dostawę wybranego sejfu i jak się go transportuje? Czy potrzebny jest jego specjalny montaż?

 

W naszej ofercie znajduje się kilka tysięcy modeli, a mnogość wariantów zamknięć oraz dodatkowego wyposażenia sprawia, że wybór jest ogromny. Stąd sejfy, zazwyczaj są produkowane pod zamówienia klienta.  Nasze ekipy transportowe, przewożą sejfy na wózkach paletowych oraz wózkach akumulatorowych wspinających się po schodach. Zalecamy oczywiście montaż sejfu przeprowadzony przez profesjonalną ekipę. Pamiętajmy, iż kupujemy nie tylko metalową puszkę a bezpieczeństwo. Profesjonalny montaż znacznie je podnosi Z reguły zajmuje to cztery tygodnie. Jeśli jednak klient decyduje się na specjalny lakier, wykończenie wnętrza sejfu w drewnie, szkle lub innym materiale, terminy ustalane są indywidualnie.

Montaż sejfu musi zostać wykonany zgodnie z normą, którą spełnia klasa sejfu. Na pewno jest to montaż do podłogi lub ściany. Oczywiście, zapewniamy taką usługę, a procedura wykonywana jest z zachowaniem poufności.

 

Model sejfu HPKTF- 400-04. Na spokojnie zmieści się w domu.

 

Czy warto próbować dodatkowo zabezpieczać sejf, czy raczej mogę mu tym tylko zaszkodzić?

 

Odpowiedź może być tylko jedna. Warto, ale znów podkreślę żebyśmy nie robili tego na własną rękę. Konsultacja ze specjalistą jest wysoce wskazana. Sejf sam w sobie, o ile jego klasa odpowiada wymaganiom klienta, stanowi zabezpieczenie. Nie należy wykonywać żadnych operacji ingerujących w konstrukcję sejfów. Najlepszym uzupełnieniem sejfu będzie zachowanie osobistej ostrożności – dbanie by klucz był w bezpiecznym miejscu, nie przekazywanie osobom postronnym kodu do zamka (dobrze by było raz na jakiś czas go zmienić), w żadnym razie nie wolno go nigdzie zapisywać. W zależności od sytuacji warto rozważyć w ogóle zachowanie w tajemnicy posiadanie sejfu.

Bezpieczeństwo i spokój mają swoją cenę. Ile mniej więcej musimy zapłacić za średniej wielkości sejf?

 

Na to pytanie trudno odpowiedzieć, ponieważ rozmiar sejfu jest najmniej istotnym elementem wpływającym na jego cenę. Sejf o wysokości 1m, jednościenny, z zamkiem kluczowym będzie kosztować wielokrotnie mniej niż podobnej wielkości urządzenie w wysokiej klasie antywłamaniowej, ognioodporne, z zamkiem elektronicznym i ręcznie wykonanym wykończeniem meblowym wewnątrz. Od klienta zależy, na ile może sobie pozwolić biorąc pod uwagę wartość przechowywanych przedmiotów, wieloletnią perspektywę korzystania z sejfu, zabezpieczenie przeciwpożarowe. Posiadamy doświadczony zespół specjalistów posiadających rozległą wiedzę i rozeznanie w asortymencie, którzy chętnie pomogą w znalezieniu optymalnego rozwiązania.

Podsumowując

 

Kupno sejfu to duża sprawa. Zarówno pod kątem wyboru najlepszej dla nas opcji, organizacji zamówienia i montażu jak i kosztów. Czy sejf trzeba mieć? Na pewno warto. Nasze skarby, cenne rzeczy, dokumenty, biżuteria, gotówka są dużo lepiej zabezpieczone, a my o niebo Wiadomo, nie jest to też super tanie. Dlatego tak ważne jest dokonanie wyboru DLA NAS najlepszego. Mam nadzieję, że ten artykuł wyjaśnił Wam kilka ważnych kwestii. Jeśli będziecie szukać konkretnych modeli albo więcej informacji zapraszam Was na stronę producenta.

 

 

Zobacz także:

Gdzie trzymasz kluczyki do ciągnika

 

O mnie
O mnie
Nazywam się Magda Urbaniak i z miasta przeniosłam moje serce na wieś. Z miłośniczki miejskiego życia stałam się ambasadorką polskiej wsi. Tworząc program „Agromania” realizuję swoją pasję do rolnictwa. Rusz ze mną w podróż pełną nowych technologii, społecznych zmian oraz codziennej bliskości natury.
Blog
Najnowsze wpisy
Miniatura
13/11/2024
Miejskie ogrodnictwo – mocny argument dla zdrowia
Czytaj więcej Strzałka
Miniatura
05/11/2024
Edukacja rolnicza: korzyści dla całego społeczeństwa
Czytaj więcej Strzałka
Miniatura
28/10/2024
Proste sposoby na własne dżemy i konserwy zrobią z ciebie mistrza domowych przetworów
Czytaj więcej Strzałka
Miniatura
23/10/2024
Zieloni strażnicy czystego powietrza: Jakie rośliny wybrać do domu?
Czytaj więcej Strzałka