Strona główna Strzałka Blog Strzałka Polskie rolnictwo, nowoczesne ro...
05/04/2015
Polskie rolnictwo, nowoczesne rolnictwo
Miniatura artykulu

O tym, że rolnictwo silnie się rozwija, nie trzeba przekonywać rolników. Zwłaszcza tych, którzy swoim gospodarstwem zarządzają już nie w traktorze, a przed monitorem komputera.

Niedawno pisałam artykuł o tym,  co jest potrzebne do zarządzania gospodarstwem (znajdziecie go tu). Pisałam wtedy o systemie RolnikOn, który znacznie ułatwia planowanie, kontrolowanie i podsumowywanie prac w gospodarstwie. Dzisiaj chcę Wam przedstawić system Agridata. Oba te systemy powstały i pracują tu, w Polsce. Pokazują tym samym rzeczy: Polacy są kreatywni, są obrotni, a nasze rolnictwo unowocześnia się w tempie ekspresowym.

„Im dalej w las, tym więcej drzew”

Inspiracją do stworzenie systemu Agridata były rozmowy z firmami z branży rolnej z Holandii. Ich przedstawiciele skarżyli się na stos dokumentacji, którą musieli wypełniać po każdym sezonie.  Łukasz Konarski, wraz z zespołem, stworzył dla nich pilotażowy projekt bezobsługowego systemu rejestracji prac polowych. Dominik Światowy, członek zespołu Agridaty,  tak opisuje ten czas  –  kiedy system był dopracowany, rozpoczęliśmy testy u krajowych producentów rolnych (brały w nich udział duże i znane gospodarstwa jak: Danko, Arenda czy Top Farms). W kontaktach z nimi ujawniły się ogromne, niezaspokojone potrzeby na rozwiązanie wielu problemów na pograniczu mechaniki, elektroniki, zbierania i przetwarzania informacji, poprawiania ergonomii pracy etc. To zmotywowało twórców systemu do jego rozwijania.

Łatwo, łatwiej, Agridata agridata

Do stworzenia Agridaty potrzebne były prawie 3 lata, wiele godzin rozmów z rolnikami, konsultacje, analizy, łączenie wiedzy naukowców i praktyków, testy. Efektem tego jest system, który  dla samego rolnika jest intuicyjny w użytkowaniu i przynosi sporo korzyści.

Ale na czym polega wyjątkowość Agridaty, w jaki sposób odciąża rolnika? Odpowiedź zawiera się w czterech słowach: Laro, Paro, Taro i Waro. To odpowiednio: monitorowanie pojazdów i GPS, bezprzewodowe urządzenie identyfikujące, identyfikator operatora oraz oprogramowanie. Mimo, że jego kupno to spora inwestycja (koszt waha się od 5 tysięcy do 50) , jak zapewniają twórcy, szybko się zwraca. Każdy z nich odpowiednio monitoruje, śledzi, zlicza i przesyła informacje, które na koniec można prześledzić dzięki programowi przez przeglądarkę w komputerze.

Dobry początek, a końca nie widać

Agridata na rynku póki co, jest jedyna. Konkurencja nie śpi, ale trudno dogonić tak rozwiniętą technologię. Dlatego też twórcy nie boją się ekspansji na zachodnie rynki – jesteśmy głodni sukcesu i wierzymy, że nasz system będzie sprawdzał się nie tylko w Polsce – mówi z dumą Dominik. Sami rolnicy nie tylko cieszą się na takie systemy, sami o nie pytają. – Dla wielu z nich komputer stał się już normalnym narzędziem pracy. Patrząc na gospodarstwo, widać ogrom informacji, jakie są tam generowane na każdym kroku. Większość z nas nawet nie zdaje sobie z tego sprawy, jak wiele korzyści można uzyskać zbierając te dane i w odpowiedni sposób je analizując – wyjaśnia. System wciąż jest ulepszany, dodawane są kolejne funkcje. Niedługo do Laro, Taro, Waro i Paro dołączy waga, która będzie skanować i ważyć nasiona, nawozy, ŚOR-y itp. Dane będą przesyłane do systemu, a rolnikowi pozostanie wyłącznie kierowanie ciągnikiem. Chociaż kto wie, może i w tym niedługo ktoś wyręczy rolników?

 

 

TATO

Taro, identyfikator operatora.

laro

Laro, monitorowanie pojazdów rolniczych.

 

 

 

O mnie
O mnie
Nazywam się Magda Urbaniak i z miasta przeniosłam moje serce na wieś. Z miłośniczki miejskiego życia stałam się ambasadorką polskiej wsi. Tworząc program „Agromania” realizuję swoją pasję do rolnictwa. Rusz ze mną w podróż pełną nowych technologii, społecznych zmian oraz codziennej bliskości natury.
Blog
Najnowsze wpisy
Miniatura
15/10/2024
Podstawowe narzędzia do miejskiego ogrodu: lista niezbędnych rzeczy
Czytaj więcej Strzałka
Miniatura
09/10/2024
Jak lokalne inicjatywy wspierają miejskie rolnictwo?
Czytaj więcej Strzałka
Miniatura
30/09/2024
Domowy ocet jabłkowy – doda smaku sałatce i oczyści twarz
Czytaj więcej Strzałka
Miniatura
25/09/2024
Klimat a rolnictwo: wzajemne wpływy, które kształtują przyszłość
Czytaj więcej Strzałka