Strona główna Strzałka Blog Strzałka Jak Claas radzi sobie w gospodar...
09/01/2020
Jak Claas radzi sobie w gospodarstwie rodzinnym?
Miniatura artykulu

Jak wybrać ciągnik do gospodarstwa rodzinnego? Odpowiada Tomasz Chojnacki, który zdecydował się na jasnozielony ciągnik.

Pan Tomasz z rolnictwem związany jest od dziecka. Już mając 9 lat, miał do czynienia z ciągnikiem. Wszystko za sprawą rodzinnych tradycji przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Wszystko zaczęło się od dziadka, który w latach 50-tych oraz 60-tych uprawiał pole za pomocą koni, co było niezwykle trudnym zadaniem. Następnie gospodarstwo przejął ojciec Pana Tomasza, przekazując je następnie synowi, jednocześnie do dzisiaj pomagając mu w pracach. Obecna wielkość gospodarstwa to 30 hektarów.

 

Siejemy głównie zboże, kukurydzę na kiszonkę, małe ilości roślin strączkowych oraz użytki zielone na paszę. Dzięki pomocy unijnej mamy możliwość przeprowadzania dalszych inwestycji, stąd m.in. zakup nowoczesnego ciągnika oraz maszyn współpracujących, które pozwalają na optymalizacje wykonywanej pracy

Tomasz Chojnacki

 

Ciągnik, który używa obecnie Pan Tomasz to CLAAS ARION 420 z ładowaczem czołowym FL80.

 

Traktory CLAAS serii ARION 4000 posiadają 4 cylindrowy silnik z turbodoładowaniem o mocy maksymalnej od 90 do 140 KM. Posiadaja przekładnię QUADRISHIFT lub HEXASHIFT z automatyką przełączania biegów. Oprócz tego warto wspomnieć o koncepcji nadwozia. Masywna i wąska budowa ramy z żeliwa ze zintegrowaną miską olejową silnika przejmuje siły przedniego podnośnika, ładowacza czołowego i przodu podwozia

Emil Kaźmierczak z CLAAS Polska

Pan Tomasz potrzebował maszyny, która będzie jak najbardziej uniwersalna do prac, jakie wykonuje. A są to: podawanie pasz dla bydła, wożenie siana kiszonek oraz kiszonki kukurydzy, transport oraz wszystkie prace polowe. Ważne jest zatem pytanie: na jakie aspekty warto zwrócić uwagę podczas zakupu uniwersalnego ciągnika na tego typu gospodarstwie?

 

Dlaczego Claas?

 

Kupując nowy ciągnik, zwracałem uwagę na jego szerokie możliwości wykorzystania zarówno w polu, jak i gospodarstwie oraz transporcie. Przeskok z ciągnika marki URSUS 914, na maszynę CLAAS był bardzo duży i pozytywny, zawłaszcza, jeśli chodzi o komfort jazdy

Tomasz Chojnacki

507064701

Kupując ciągnik, pan Tomasz wybrał: panoramiczną kabinę, przydatną podczas pracy z ładowaczem czołowym. pompę hydrauliczną o wydatku 100 l/min, dzięki której ładowacz pracuje bardzo wydajnie. Istotna było również bardzo duża pojemność silnika oraz przekładnia, która umożliwia zmianę biegów pod obciążeniem bez przerywania przekazania mocy i dostosowanie prędkości jazdy do warunków pracy. Ważne jest również niskie zużycie paliwa, które ma ogromny wpływ na koszty produkcji rolnej. Dziś po 1800 mth pan Tomasz trochę żałuje, że nie zakupił amortyzowanej przedniej osi, która poprawiłaby komfort pracy.

 

Ciągnik CLAAS przez 3 lata pracy na trudnych glebach (klasa III oraz IV) ma przepracowanych 1800 mth. Zastosowane rozwiązania w ciągniku na tyle dobrze się uzupełniają, że przełożyło się to w znaczniej mierze na czas pracy, który poświęcam, aby opiekować się gospodarstwem.

Tomasz Chojnacki

 

Finansowanie maszyny

 

Pan Tomasz, który skorzystał z oferty finansowania CLAAS Financial Services. Ważna była dla niego czytelność i transparentność, które pozwalają uniknąć „drobnych druczków” i ukrytych kosztów w ofercie, przekładając się na możliwość pełnego zapoznania się z propozycją oraz dokładnego zaplanowania wszystkich kosztów. Precyzyjne warunki finansowania zawierają nie tylko szczegóły finansowania kapitału, ale również dokładne warunki finansowania podatku VAT.

 

O mnie
O mnie
Nazywam się Magda Urbaniak i z miasta przeniosłam moje serce na wieś. Z miłośniczki miejskiego życia stałam się ambasadorką polskiej wsi. Tworząc program „Agromania” realizuję swoją pasję do rolnictwa. Rusz ze mną w podróż pełną nowych technologii, społecznych zmian oraz codziennej bliskości natury.
Blog
Najnowsze wpisy
Miniatura
15/10/2024
Podstawowe narzędzia do miejskiego ogrodu: lista niezbędnych rzeczy
Czytaj więcej Strzałka
Miniatura
09/10/2024
Jak lokalne inicjatywy wspierają miejskie rolnictwo?
Czytaj więcej Strzałka
Miniatura
30/09/2024
Domowy ocet jabłkowy – doda smaku sałatce i oczyści twarz
Czytaj więcej Strzałka
Miniatura
25/09/2024
Klimat a rolnictwo: wzajemne wpływy, które kształtują przyszłość
Czytaj więcej Strzałka